Wzajemne poręczenia o różnej wartości z podatkiem
Gdy wartość świadczenia pozostającego w związku z innym będzie niższa, czyli ich wartość określona dla celów podatkowych nie będzie taka sama, należy wykazać przychód z tytułu częściowo odpłatnych świadczeń.
We wniosku o interpretację firma wyjaśniła, że ona i inna spółka są podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11 ustawy o CIT. Ona zawarła umowę kredytu z bankiem i stała się kredytobiorcą, a druga spółka – poręczycielem. Odwrotna sytuacja była przy kredycie zaciąganym przez spółkę powiązaną. Podatniczka zauważyła jednak, że poręczenie kredytu na jej rzecz jest wyższe niż to, którego sama udzieliła. Wzajemne poręczenia nie są równowartościowe, identyczne w stosunku do siebie, ale są wzajemne.
Spółka zapytała czy wzajemne udzielenie poręczeń przez spółki powiązane jest dla uzyskującej poręczenie przychodem z tytułu nieodpłatnego świadczenia podlegającym opodatkowaniu . Chciała się też upewnić, czy różnica pomiędzy wartością poręczenia uzyskanego a udzielonego stanowi nieodpłatne świadczenie u tego podmiotu, który poręczył zobowiązanie niższej wartości.
Sama uważała, że w takiej sytuacji nie można mówić o przychodzie, ale fiskus był innego zdania. Podkreślił, że nieodpłatne udzielenie poręczenia nie jest zdarzeniem obojętnym gospodarczo zarówno dla podmiotu go udzielającego, jak i którego zobowiązanie jest poręczane. Korzyść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta